19 maja – Wroluj się w jogę

Rolowanie to rodzaj autoterapii mięśniowo -powięziowej. Spięte struktury mięśni sklejone z powięzią trudno rozciągnąć. Ratunkiem jest rolowanie mięśni, które poprawia mobilność, przyśpiesza regenerację i zmniejsza ból.

Jest to rodzaj automasażu, który sprawdza się w każdej dyscyplinie sportu zarówno na poziomie zaawansowanym jak też rekreacyjnym. Rolowanie sprawdzi się nie tylko wśród osób aktywnych, ale również tych, które narażone są na przeciążenia kręgosłupa, związane z siedzącą lub stojącą pracą

Automasaż mięśniowo-powięziowy za pomocą rolki do masażu pomaga utrzymać powięź w dobrej kondycji. Rolując się rozluźniamy tkanki i zwiększamy przepływ krwi, dzięki czemu do mięśni dociera większa ilość składników odżywczych.

  • Możesz rolować się przed treningiem i po treningu lub w celach terapeutycznych.
  • Rolowanie przed treningiem ma za zadanie rozgrzać mięśnie i pobudzić tkanki. Rolując się podczas rozgrzewki, aktywujemy krążenie krwi i lepiej przygotowujemy nasze mięśnie do treningu.
  • Rolowanie po treningu ma na celu wyciszyć cały organizm po wysiłku fizycznym. Dodatkowo poprawia zdolność regeneracyjną mięśni.
  • Rolowanie terapeutyczne jest dobrym sposobem na ulgę dla ciała, po ciężkim i pełnym stresu dniu. Bez pomocy fizjoterapeuty czy masażysty.

Rolowanie połączone z jogą przynosi dużo korzyści wyrolowane mięśnie są bardziej plastyczne i lepiej się rozciągają w asanach pozwalają również praktykującym zwiększyć zakresy ruchu.

PRZECIWSKAZANIA DO ROLOWANIA

-zerwania, naderwania mięśni, więzadeł,
– złamania,
-ostre stany bólowe, zapalne,
– siniaki, krwiaki, tętniaki, wypukłe żylaki (omijamy),
– rany otwarte, oparzenia, owrzodzenia,
– zaburzenia czucia,
– zaawansowana osteoporoza,
– nowotwory
– ciąża

Edyta Wołoszyn
Prowadzi zajęcia jogi, pilatesu, rolowania, nordic walkingu ze studentami, pracownikami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH.